top of page

Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Performansı "unboxing: masculinities*” Festivalde

Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul’un sanatçısı Leman Sevda Darıcıoğlu, Zeybek dansından referans alan, yedi saat uzunluğundaki drag-king performansı Come on bro!yu Almanya, Osnabrück’te gerçekleştirecek. Hochschule Osnabrueck'ün Drama in Education programı çerçevesinde "unboxing: masculinities*" adlı festivalde yer alacak olan performans, 30 Ocak Cumartesi günü 12:00-19:00 saatleri arasında (Türkiye saatiyle 14:00-21:00) Youtube üzerinden canlı olarak izlenebilecek.


“Come on bro!”, Ege yöresinden bir folklorik dans olan Zeybek dansı referansı ile erkekliğin vücut jestleri ve hareketlerini irdeliyor. Adını 17 - 20. yüzyıllar arasında yaşamış olan Zeybekler’den alan dans, eril temsiliyetin bir simgesi olarak biliniyor. Milliyetçi kahramanlar olarak görülen Zeybekler’den ilham alan dans, Darıcıoğlu’nun performansının omurgasını oluşturuyor. Sanatçı, Türkiye'nin simgesel folklorik danslarından biri olan Zeybek dansı etrafında şekillenen Come on bro! performansında cinsiyet, beden, taklit ve performatiflik arasındaki çizgileri ve milliyetçilik ile erkeklik arasındaki ilişkileri sorguluyor. Performans, Performistanbul’un küratöryel desteğiyle gerçekleşecek.


Hochschule Osnabrueck'in Drama in Education programının dönem sonu festivali olan "unboxing: masculinities*", 29 ve 30 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek. Toplumsal cinsiyet rolleri hakkındaki güncel tartışmalar bağlamında “erkeklik” terimine odaklanan festival, klişelerden kurtulmayı, sınırları bulanıklaştırmayı, cinsiyetin sınırlayıcı duvarlarından sıyrılmayı amaçlıyor. Festival çerçevesinde bir dizi atölye çalışması, fotoğraf serileri, drag performanslar hayata geçecek.


“Come on bro!” adlı performansı 30 Ocak günü 12:00-19:00 saatleri arasında (Türkiye saatiyle 14:00-21:00) linke tıklayarak izleyebilirsiniz. Performistanbul’un Instagram hesabı üzerinden de zaman zaman canlı yayında paylaşımlar yapılacak.

Come on bro!

Leman Sevda Darıcıoğlu

7 saat

Canlı performans

Performistanbul’un küratoryal desteği ile

İbrahim Karcı iş birliği ile.

Hochschule Osnabrueck'ün Drama in Education programı çerçevesinde "unboxing: masculinities*" festivali kapsamında.
コメント


bottom of page