top of page

“LOKAL01” Sergisi Eldem Sanat Alanı FIRIN'da Açıldı

Eldem Sanat Alanı, FIRIN'da gerçekleştirdiği “LOKAL01” isimli bu açık çağrı ile Eskişehir’de yaşayan ve üreten sanatçılar ile buluşuyor. Açık çağrı sonucunda seçilen Akın Ayaz, Ahmet Dündar, Deniz Ergun, Gökçe Hiçyılmaz ve Jinoos Misaghi’nin resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf gibi plastik ve dijital üretimlerinin sergilendiği “LOKAL01”, 14 Temmuz tarihine kadar görülebilir.


Bu yıl ilk kez düzenlenen “LOKAL01”, Eskişehir'de üreten birçok sanatçıyı disiplinler arası üretimleriyle bir araya getirerek, şehrin kültürel ve sanatsal ekosisteminde yeni ihtimallerin gelişimine odaklanan bir ilk buluşma olarak planlanıyor. Sanatçılara açılan alanlar içinde üretimleri görünür kılmayı, araştırmaları diri tutmayı ve kapsayıcı diyalogları büyütmeyi tasarlıyor. Sanatçıların farklı pratikleriyle kurgulanan “LOKAL01” sergisi resim, heykel, yerleştirme, fotoğraf gibi plastik ve dijital üretimlerin sergilendiği bir Eskişehir anlatısından izler sunuyor. Bireysel ve kolektif anlatılarla oluşturulan eserler kentin mekansal ve zamansal iz düşümlerinde dolaşarak görünmeyen hikayeleri açık bir kaynak olarak sunmaya niyetleniyor. 


Eskişehir’den toplamda yapılan 55 başvuru, küratör ve akademisyen Melike Bayık, Eldem Sanat Alanı kurucu direktörü Esra Eldem, sanatçı ve Ka kurucu direktörü Oğuz Karakütük ile sanatçı, tasarımcı ve akademisyen Melike Taşcıoğlu Vaughan’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Jüri tarafından seçilen sanatçılarla programlanan açık çağrı sergisi, her yıl gerçekleştirilerek eve, evde olana ve Eskişehir’de üreten sanatçıların görünürlüğüne ve pratiklerinin devamlılığına bir alan açmayı hedefliyor. Ayrıca, FIRIN’ın deneysel alanı ile de alternatif buluşmaları bir araya getirmeyi amaçlıyor.


Eldem Sanat Alanı, FIRIN'da gerçekleştirdiği “LOKAL01” isimli bu açık çağrı ile Eskişehir’de yaşayan ve üreten sanatçılar ile buluşuyor.

Comments


bottom of page