top of page

Müzelerin Açılışına JR Yorumu

Hepimiz müze gezmeyi çok özledik, özellikle dünyanın farklı noktalarındaki ikonik sanat müzelerini. Sanatçı JR da bizimle hemfikir olacak ki bu konuya kendi üretim pratiğiyle bir çözüm getirdi. Floransa’da karantina önlemleri sebebiyle kapalı olan Palazzo Strozzi'nin dış cephesine yerleştirdiği çalışmasıyla sembolik olarak müzeyi “yeniden açan” sanatçı, büyük bölümü tecrit altında olan İtalya’da kültüre erişimin sürdürülmesinin önemini vurguladı.


Roma, Milano ve Venedik dahil olmak üzere birçok İtalyan şehri 15 Mart'tan beri tekrar tecrit altında ve 6 Nisan'a kadar kapalı kalacak. Floransa diğer bazı bölgelere göre biraz daha az katı kısıtlamalarla karşı karşıya kalırken, müzeler ve diğer kültür kurumları kapatıldı.


JR, Palazzo Strozzi'nin dış cephesinde alana özel bir enstalasyon oluşturmak için kendi imza fotokolaj yöntemini kullandı. İtalyanca "La Ferita" (yara) başlıklı çalışma, kurumun dış duvarlarından geçen büyük bir yarık gibi optik bir yanılsama yaratıyor. Çatlaklardan Floransa'nın bazı ünlü sanat eserleri ve kültürel mirası siyah beyaz bir formatta taşıyor.


Comments


bottom of page