top of page

Mahmut Celayir'in “Yelıng” Sergisi C.A.M. Galeri’de

C.A.M. Galeri 2021 yılına Mahmut Celayir' in “Yelıng” sergisi ile başlıyor. Sanatçı bu sergisinde yer alan eserlerinde; yüksek dağlarda yetişen ve baharın müjdeleyicisi olarak bilinen "yelıng" adlı şifalı bir bitkiden ilham alıyor.


"Bir doğa gezgini olarak, yeni gözlem ve deneyimlerle toprak ve bitki oluşumları çalışmalarımın ana beslenme kaynağı olmaya devam ediyor. Toprağa bu yakın tanıklık bizi yaşamın kaynağı ve köklerimiz üzerinde tekrar düşünmeye itiyor. Dünyanın organik, zengin, büyüleyici ve öğretici devinimleri sanatçı olarak kayıtsız kalamayacağım bir malzeme oluşturuyor.

Bu çalışmalarda özellikle bölgemde Zazaca ismi Yelıng olan bir bitki üzerinde yoğunlaştım. Yükseklerde karın erimesiyle baharın müjdeleyicisi olarak ilk görünen bitkidir bu. Besleyici yanıyla tükenen kışlık erzakların yerini alan Yelıng’ı, kadınlar türküler eşliğinde toplamaya giderler. Çocukluk anılarımda bunun özel bir yeri vardır. Sonra yaz günleriyle beraber güneş ışıkları bitkiyi farklı ve akıcı şekillere dönüştürür. Bu dinamik ve spontan hareketlilik resim diline uygun soyut bir doku ve form zenginliği sunar."댓글


bottom of page