top of page

Marina Abramović’in “The Hero” Performansı NFT’ye Dönüştü

Dünyaca ünlü performans sanatçısı Marina Abramović, “The Hero” (2001) isimli performansını geçtiğimiz hafta NFT formatında satışa sundu. Sanatçının kişisel hayatına dair en çok iz taşıyan performanslarından biri olan “The Hero”, Abramović’in Yugoslavya’da, İkinci Dünya Savaşı’na katılan babasına adadığı bir yapıt.


2001 yılında filme alınan “The Hero”, sanatçının anlatımıyla sosyal medya ya da akıllı telefonların henüz var olmadığı bir döneme uzanıyor. “Yirmi yıl sonra kendimi, yaşadığımız bu yeni dünyada eski çalışmamı yeni bir medyum üzerinden nasıl ifade edebilirim sorusunu deneyimlerken buldum. Kendime ‘The Hero’nun ilk yaratıldığı zamanda belki de dünyaya dahi gelmemiş daha genç jenerasyonla nasıl iletişime geçebilirim sorusunu sordum. Sanat icra ederken geleceği de düşünmek zorundasınız.”


Marina Abramović, Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşa ve “karşı karşıya olduğumuz üçüncü nükleer dünya savaşına” da dikkat çekerek “şu an içinde bulunduğumuz tehlike karşısında beyaz atı ve beyaz bayrağı yeniden anımsamak gerektiği” vurgusunda bulundu.


“The Hero”, 13 Temmuz - 13 Ağustos tarihleri arasında, CIRCA iş birliğinde, belirli reklam panoları üzerinde her akşam 20:22 saatinde yayımlanarak, Londra’da Piccadilly Lights, New York’ta Times Meydanı ve son olarak Güney Kore’de COEX K-Pop Meydanı gibi farklı mekanlarda uluslararası izleyicisiyle buluşacak.


A still from The Hero (2001) by Marina Abramović, which is being turned into an NFT on the Tezos blockchain. Courtesy of CIRCA.

bottom of page