top of page

Melek Zeynep Bulut “Açık Yapıt” Eseri ile Atatürk Kültür Merkezi’nde

Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Melek Zeynep Bulut’un performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan “Açık Yapıt” adlı eserine Cumhuriyet’in 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında 29 Ekim’den itibaren ev sahipliği yapıyor.


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı özel daveti ile Cumhuriyet’in 100’üncü yıl kutlamaları için Atatürk Kültür Merkezi’nde ziyarete açılan eser, aidiyet ve kent vurgusunu temel alarak “dünya dediğimiz bu katılığa” özel kürasyonu ile iki bakışlı bir sergi; şehrin ortasında yerine yerleşmeyen, dünyaya aidiyetimizi sorgulayan, yer yer sıkışık, yer yer eğreti bir teatral anıt olarak olarak ziyaretçilerle buluşuyor. “Açık Yapıt”; tanımların anlamını yitirdiği, sınırların bulanıklaştığı günümüzde tiyatral bir anıt, tüm zamanlara bir soru işareti olarak sembolleşiyor.


“Açık Yapıt”, Haziran 2023’te London Design Biennale’de tarihi Somerset House’un avlusunda sergilenmesinin ardından, 47 ülke ve 22 üniversite arasından seçilerek “Public Award” ödülünü kazandı. Bu teatral anıt, çeşitli çağdaş sanat otoriteleri tarafından “Son Anıt” olarak yorumlanarak, sergilendiği ilk günden itibaren uluslararası basında önemli bir yer edindi.


“Açık Yapıt”, 19 Kasım tarihine kadar AKM’de ziyaret edilebilecek.


Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Melek Zeynep Bulut’un “Açık Yapıt” adlı eserine 29 Ekim’den itibaren ev sahipliği yapıyor.


Comentarios


bottom of page