top of page

Merdivenleri Tırmanırken Kültürel Değerlere Uzanan Bir Yapı

İtalyan sanatçı ve heykeltıraş Edoardo Tresoldi, tel örgülerden yarattığı “Monumento” isimli büyük ölçekli yerleştirmesini, Venedik’in ikonik yapılarından Procuratie Vecchie’de izleyiciyle buluşturuyor. Kırılgan formuyla göğe yükselen yapı, anıtsal heykel formuna yeni ve daha modern bir yaklaşım geliştirirken; bir toplumun kendi çağını yansıtmak için arzuladığı anlamları ve değerleri sürekli olarak değiştirdiği ve yenilediği bir dünyayı temsil ediyor. Kültürlerarası ilişkilerin kalbinde yer alan dinleme ve diyalog önerisi sunan yapıt, bu bağlamda toplumların kırılganlık eşiğini yeniden sorgulayan ve güç kavramını yeniden tanımlama ihtiyacını doğrulayan bir söyleme dikkat çekiyor.


İtalya'daki Saint Mark Meydanı çevresinde üç bağlantılı binadan biri olan ve beş yıllık restorasyon sürecinin David Chipperfield mimarlık tarafından tamamlandığı Procuratie Vecchie, bu bağlamda açılışını “Monumento” eseriyle gerçekleştirmiş oluyor. Tarihi yapının merdiven boşluğunda konumlanan ve zeminden tavana doğru yükselen devasa boyutlardaki yerleştirme, izleyicilere merdivenleri takip ederek yapı ve eseri deneyimlemeleri için farklı bakış açıları yaratıyor.


Yapı ve yerleştirmeyi deneyimleyen izleyici, sanatçının eğildiği bütün söylemlerin adeta somutlaşan hâline uzanıyor ve üçüncü kata geldiğinde ihtiyaç sahibi insanların yardımına hizmet eden bir sivil toplum kuruluşunun yeni merkeziyle karşılaşıyor.


“Monumento”, bir toplumun kendi çağını yansıtmak için arzuladığı anlam ve değerlerin sürekli olarak değişti, yenilenen bir dünyayı temsil ediyor. İç içe geçen ve çok katmanlı görünümüyle bu sanat eseri, anıtların geleneksel dilini yeniden tanımlıyor ve oldukça modern bir yeniden yorumlama ile yaklaşıyor.Commentaires


bottom of page