top of page

Mert Diner’in “Gözden Uzak” Sergisi İMALAT-HANE’de Devam Ediyor

Mert Diner’in “Gözden Uzak” (Out of Sight) isimli kişisel sergisi, 27 Nisan tarihine kadar İMALAT-HANE'de izleyiciyle buluşuyor. İMALAT-HANE’nin giriş katında Diner’in üç farklı seriye evrilmiş ve 2016-2022 yılları arasında farklı mekânlarda sergilenmiş işleri sergi kapsamında sanatseverle buluşuyor.


Mert Diner’in “Gözden Uzak” başlığı altında bir araya gelen çalışmaları üzerini kapamak, örtmek meselesiyle ilgileniyor, bu çerçevede görünmeyenle ve boşlukla kurduğu ilişkinin zamansal evrimine ve yüzeydeki olasılıklarına odaklanıyor. Farklı başlangıç noktalarından hareketle kimi zaman şehrin duvarlarında üzeri örtülmüş izlerin kimi zaman da bireyin kendi hafızasında, belleğinde üzeri örtülenlerin izini sürmeye ve anlamaya çalışıyor. Görünenin ardındaki / görün(e)meyen ile ilgilenen sanatçı, boşluğa düşeni, bir anlık da olsa görünür hâle getirmeye çalışıyor.


Girişteki duvarda izleyicisini karşılayan çizimleri, bu üç seriye ek olarak pratiğinin anlayış olarak evrildiği güncel noktayı temsil ediyor. Mekânın içerisinde ilerledikçe izleyicci, renk paletinin değişimini, üstünü kapatma başarısızlığının kabulünü, örten katmanların saydamlaştığını, altta kalan imgelerin kenarlardan ısrarla sızmaya devam ettiğini görüyor.


Mert Diner’in “Gözden Uzak” (Out of Sight) isimli kişisel sergisi, 27 Nisan tarihine kadar İMALAT-HANE'de izleyiciyle buluşuyor.

Comentarios


bottom of page