top of page

Mimar Celâleddin Çelik’in Batman’daki “Kardeşlik Mescidi” Projesi Tasarımıyla Dikkat Çekiyor

Disiplinlerarası üretimler yapan mimar ve sanatçı Celâleddin Çelik’in sanatsal bir yaklaşımla tasarladığı “Kardeşlik Mescidi” isimli yeni projesi Batman’da hayata geçiyor. Su, toprak ve küp referansları üzerine temellenen, inşa süreci başlayan tasarımın 1,5 sene içinde tamamlanması bekleniyor.


Şimdiye dek Yedikule Hisarı restorasyonu, Zeytinburnu Mozaik Müzesi gibi birçok önemli projeyle adını duyuran Celâleddin Çelik’in, Batman’ın merkezinde yer alan Atatürk Parkı’nda gerçekleşecek projesi, alışık olduğumuz cami formundan farklı olarak geometrik yapısıyla dikkat çeken, kubbesi olmayan, kültür merkezi kimliği de taşıyan ve pembe renkli bir tasarım olarak hayata geçiyor.

Coğrafyanın ruhundan, Hasankeyf’in Suçeken köyündeki kaya oyma mekânlardan, Artuklu kültürel mirasından ilham alan yapı, doğa ile de özel bir diyalog kurarak şehrin en büyük yeşil alanının içinde konumlanıyor. Geniş bir kesimi bir araya getirecek tasarım ibadete ek olarak anneler ve çocukların buluşabileceği atölyeler, ihtiyaç sahiplerinin yararlanabileceği aşevleri, kültürel etkinliklere ev sahipliği yapabilecek şehrin en büyük konferans salonu ve 7/24 açık kütüphane gibi bölümlerden oluşarak zengin bir yapı sunuyor.


Celâleddin Çelik, “Kardeşlik Mescidi”, Batman


Celâleddin Çelik, “Kardeşlik Mescidi”, Batman

Comments


bottom of page