top of page

Olafur Eliasson, Marina Abramović ve Anish Kapoor Singapur’daki VR Sergide Buluştu

Singapur’daki Sanat Bilimleri Müzesi, açılışından bu yana geçen 10 yılı kutlamak için 10 Temmuz 2021’de kapılarını fantazinin yepyeni bir boyut kazandığı bir VR sergisine açtı. Acute Art iş birliğinde gerçekleşen “Hyperrealities” başlıklı sergi merakı ve heyecanı tetikler nitelikte.


Son teknoloji örnekleri ile donatılmış sergi, ziyaretçileri dünyaca ünlü sanatçılar Marina Abramović, Olafur Eliasson ve Anish Kapoor'un sanat eserlerinin gizemli dünyasına davet ediyor. Sergi vesilesiyle üç değerli sanatçının zihnine giren ziyaretçiler, dokunma, görüntü ve sesin bir araya geldiği heyecan verici bir yolculuğa tanık oluyorlar. Son teknoloji el kumandaları ve kulaklıklar, sanat deneyiminin yayılarak artmasına yardımcı oluyor.


Eliasson'ın ilk sanal gerçeklik çalışması olan "Rainbow", insanları geçici bir fenomene davet ediyor. Vücut hareketiyle etkileşime giren renkler, su damlacıkları ve ışıklarla, görkemli bir meditatif deneyim ortaya çıkıyor. Abramović'in “Rising”i ise izleyicileri ürkütücü iklim değişikliklerine yönlendiriyor. Çalışmada su deposunda kafese kapatılan sanatçının boğulmasını izliyoruz. Kapoor'un “Into Yourself, Fall”ı, iç benliklerinin baş döndürücü, kaotik labirentine girmeye cesaret edenlere hitap ediyor. İzleyici, kas ve et tünellerinin soyut yolculuğunda, kendi bedeninde kaybolma hissini yaşıyor.


Comments


bottom of page