top of page

Pera Müzesi Eş Zamanlı İki Sergiye Ev Sahipliği Yapıyor

Pera Müzesi, 2023 sonbaharını iki yeni sergiyle karşılıyor. İstanbul’un temsil tarihini panoramik resim ve fotoğraflar üzerinden yeni perspektiflerle değerlendirmeyi amaçlayan “Tam Yerinden: İstanbul'a Panoramik Bakışın Tarihi sergisi”, Çiğdem Kafescioğlu, K. Mehmet Kentel ve M. Baha Tanman’ın küratörlüğünde hayata geçiyor. Pera Müzesi’nde sergilenecek olan diğer sergi ise Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’nu oluşturan Suna Kıraç’ın anısına, Ulya Soley’in küratörlüğünde gerçekleşen “Gelecek Hatıraları” ismiyle sanatseverlerle buluşacak. Her iki sergi, 26 Ekim 2023 – 25 Şubat 2024 tarihleri arasında görülebilecek.


“Gelecek Hatıraları” sergisi, izleyiciyi dört bölümden oluşan bir düzenleme ile karşılıyor. “Motiflerin Hatırlattıkları” başlıklı bölümünde seramik bezemelerinde kullanılan motiflerden yola çıkan yapıtlar bir araya getirilirken; “Nesnelerin Hafızası” bölümünde hikâyeler, seramik nesneler aracılığıyla anlatılıyor. Serginin “Bölgenin Hafızası” başlıklı bölümünde mekânsal müdahaleler ve mekâna özgü yerleştirmeler sunulurken; “Geleceği Hatırlamak”ta spekülatif nesneler, video ve fotoğraflar aracılığıyla geleceğin hafıza nesneleri bir araya getiriliyor.


“Tam Yerinden: İstanbul'a Panoramik Bakışın Tarihi sergisi”, 19’uncu yüzyıl panoramalarını ve panoramik imgelerini merkezine alırken izleyiciyi panoramik bakışın erken modern döneme uzanan tarihini ve İstanbul’un bu tarih içerisindeki konumunu yeniden düşünmeye davet ediyor. Seçki kapsamında, daha önce hiç teşhir edilmemiş ve yayımlanmamış erken 19’uncu yüzyıl panoramalarından bir eser de ilk kez gün yüzüne çıkıyor.


İstanbul’a panoramik bakan Barker, Gudenus, Schranz, Melling, Dunn, Robertson gibi sanatçıların eserlerinden seçkinin bir araya geldiği sergi, panoramaların yangın felaketlerinden sanayileşmeye, İstanbul tarihinin farklı unsurlarını belgelemekte nasıl kullanıldığını da ortaya koyuyor.


Oddviz, "Voronoi", 2020, Tek kanallı 4K video, 3’30’’ Sanatçının izniyle

Commentaires


bottom of page