top of page

Pera Müzesi’nden Eş Zamanlı İki Sergi

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Portekizli sanatçı Paula Rego’nun “Hikâyelerin Hikâyesi” başlık sergisiyle; İstanbul’da yaşayan 11 fotoğrafçının yapıtlarını bir araya getiren “Zamane İstanbulları” adlı sergiyi, eş zamanlı olarak, 22 Aralık 2022 – 30 Nisan 2023 tarihleri arasında izleyiciyle buluşturacak.


Figüratif sanatı yeniden tanımlayan Portekizli sanatçı Paula Rego, “Hikâyelerin Hikâyesi” sergisinde masumiyet ve deneyimi bir arada sunan, derin anlamlar ve anlatılar gizlediği resimleriyle izleyiciyi büyülü bir alana davet edecek. “Zamane İstanbulları” sergisi ise 11 fotoğrafçının İstanbul’a dair güncel görsel anlatılarını bir araya getiren, günümüz İstanbul’una dair yaratıcı bir okuma denemesi olarak sanatseverlerle buluşacak.


Küratörlüğünü Alistair Hicks’in üstlendiği “Hikâyelerin Hikâyesi” sergisinde Paula Rego’nun yağlı boya, pastel, karakalem ve akrilik resimleriyle yerleştirmeleri yer alıyor. Sergideki eser seçkisi, sanatçının hem kişisel hem de toplumsal mücadeleyi odağına alan 1960’lı yıllara ait erken dönem işlerini, 1990’larda ürettiği tek figürlerden oluşan, güçlü anlatımlara sahip büyük boy resimlerini ve 2000 yılından sonra ürettiği katmanlı sahnelerden oluşan çalışmalarını bir arada sunuyor.


Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in küratörlüğünde gerçekleşen “Zamane İstanbulları” fotoğraf sergisi, değişik temalar altında izleyiciye megakentten çarpıcı kesitler sunuyor. Bu temalar arasında kentin boşluk, yalnızlık, tekinsizlik ve eğretiliklerle bezeli topoğrafyası, sosyal ve politik hareketlilikleri, son yıllarda iyice belirginleşen göç meselesi, toplumsal hiyerarşi skalasında “öteki” olarak etiketlenmeden yaşayabilmek için İstanbul’a sığınan genç bireyler, yüzyılın son çeyreğinde sayıları katlanarak artan mega projelerden biri olan Kanal İstanbul da var.


“Zamane İstanbulları” fotoğraf sergisi kapsamında Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Erdem Varol ve Cansu Yıldıran’ın işleri bir araya geliyor.


Ci Demi


Ci Demi


Silva Bingaz


Ahmet SelComments


bottom of page