top of page

Performistanbul'dan Açık Çağrı: Tanja Ostojić Mis(s)placed Women? Performans Atölyesi

7-9 Eylül 2021 tarihleri arasında, Tanja Ostojić ile İstanbul'un çeşitli kamusal alanlarında

gerçekleşecek 4 günlük performans sanatı atölyesi Mis(s)placed Women?, uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul ve Tarabya Kültür Akademisi iş birliğiyle düzenlenecek.


Tarabya Kültür Akademisi'nde konuk edildiği süre kapsamında gerçekleştireceği atölyede Ostojić, bireylerin yerinden edilme deneyimleri üzerinden canlı sanat pratikleri ile metodolojilerini araştıracak. Başvuru için son tarih 31 Ağustos 2021.


Tanja Ostojić'in 2009 yılından bu yana devam eden Mis(s)placed Women? sanat projesi, uluslararası sanatçılarla farklı sosyal çevrelerden gelen kişilerin katkılarını da içeren performanslar, performans serileri, atölye çalışmaları ve temsili performanslardan oluşuyor. Proje kapsamında, geçici veya uzun süreli göçmenler, savaş ve doğal afet mültecileri ile queerler, evsizler ve hayatlarını kazanmak için dünyayı dolaşan gezgin sanatçıların da çok iyi bildiği, “yerinden edilme”yi konu alan bazı günlük yaşam faaliyetleri somutlaştırılıp hayata geçiriliyor. Bu performanslar, Ostojić'in geçmiş birçok çalışmasında öne çıkan nitelikteki, hareket hâlinde olma ve özellikle de kadın bedeni üzerinden göç temaları ile güç ve kırılganlık ilişkilerini incelemeyi sürdürüyor.

“Mis(s)placed Women?” performans, Tanja Ostojić. Yer: Le Grand Escalier de la Gare de Marseille-Saint-Charles, Fransa, 2013.

Katılımcılar: Jane Kay Park, Emma-Edvige Ungaro, Alix Denambride, Kim Mc Cafferty, Robyn Hambrook, Helen Averley, Patricia Verity and Tanja Ostojić, Préavis de Désordre Urbain (PDU), Marseille

コメント


bottom of page