top of page

Performistanbul Sanatçısı Ekin Bernay Tate’te!

Güncelleme tarihi: 15 Mar 2021

Uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul sanatçısı Ekin Bernay, performansı ve atölye çalışmasıyla Tate tarafından gerçekleştirilen, “Resilient Responses”a davet edildi. Tate’in Genel Program Küratörü Annie Bicknell küratörlüğünde gerçekleştirilen ve Bruce Nauman’a atıfta bulunan “Resilient Responses” adlı performans videosunda; performans, dans ve müzik alanında çalışan sanatçılar Thomas Heyes, Ekin Bernay ve Rowdy SS ile özel konuk Rebecca Bellantoni yer aldı. “Resilient Responses” performans videosu, karantina sırasında kameralara canlı kaydedilerek izleyicisiz boş kalmış Tanklarda gerçekleştirildi. Her sanatçı, pandemi sırasında kimlik, izolasyon, yabancılaşma ve insan direnci etrafında araştırmalarını sürdürdü ve bu araştırmaları üretimlerine yansıttı. Hareket, ses ve kelimeleri kullanarak yanıt veren sanatçıların çoklu duyusal tepkileri, bizi insan ve dirençli olmanın ne anlama geldiğini düşünmeye teşvik ediyor. Çalışmalarının çoğunda dikkat çeken ortak temalar ile Bruce Nauman, “Resilient Responses”ın referans noktasını oluşturuyor. Dört sanatçının çalışmalarını bir araya getiren performans videosu, mevcut gerçekliğe, mekânın özelliklerine ve kimliğe yaratıcı yanıtlar oluşturmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.


Prömiyeri, 4 Şubat Perşembe günü Türkiye saati ile 22:00’da Tate müzesinin web sayfasında çevrim içi olarak gerçekleşen "Resilient Responses" performans videosu 4 Mart’a kadar izleyicilere ulaşmaya devam edecek.

Görsellerin künyesi: 2021, RESILIENT RESPONSES, Ekin Bernay, Thomas Heyes, Rowdy SS ve Konuk sanatçı: Rebecca Bellantoni, 50 dakika, Çevrim içi performans, Küratör: Annie Bicknell ve Ese Onojeruo, Terra Foundation for American Art Series: New Perspectives kapsamında, Tate, Londra


Comments


bottom of page