top of page

Rafael Lozano-Hemmer Sergisi İşitsel ve Görsel Dünyayı Bir Araya Getiriyor

Meksika ve Kanada asıllı sanatçı Rafael Lozano-Hemmer, “Atmospheric Memory” isimli sergisiyle, 5 Kasım tarihine kadar, Avustralya’da bulunan Powerhouse Ultimo’da sanatseverlerle buluşuyor. Yapay zekâ ile tasarlanan sergi, 19’uncu yüzyılda kaleme alınan bir düşünceyi günümüzün teknolojik imkânlarıyla hayata geçirerek işitsel dünyayı görsel imgelere dönüştürüyor.


Rafael Lozano-Hemmer, 19'uncu yüzyılda yaşamış İngiliz filozof Charles Babbage tarafından dile getirilen fiziksel bir konseptten yola çıkıyor. “Havanın kendisi, insanlığın birbirlerine fısıldadıkları ve söyledikleri sözcüklerin sonsuza kadar yazılabildiği sayfaları barındıran, engin bir kütüphanedir” düşüncesinden şekillenen sergi, bu bağlamda “engin kütüphane”yi fiziksel dünyaya taşıyor. Yapay zekâ ve robotlarla iş birliği yapan Hemmer, izleyicinin söylediklerini görselleştiren, interaktif bir dünyaya davet ediyor.


Sergideki ultrasonik püskürteçler, ses tanıma özellikleriyle ağızdan çıkan her bir sözü su buharıyla yazıya döküyor. Rüzgâr, kuş sesi ve yağmur gibi aşina olduğumuz çevresel sesler de LED ışıklandırmayla görsel hâle geliyor.


Rafael Lozano-Hemmer, “Atmospheric Memory by Rafael Lozano-Hemmer” sergisi, Powerhouse Ultimo, 2023

Comments


bottom of page