top of page

Rodin’in “Les Bourgeois de Calais” Heykeli Glasgow Museum’da Kayboldu

Fransız sanatçı Auguste Rodin imzalı “Les Bourgeois de Calais” (1889 - 1903) isimli heykel serisinden bir yapıtın Glasgow Museum arşivlerinden kaybolduğu açıklandı. Altı figürden oluşan serideki eserin neredeyse 75 yıldır bulunamadığı biliniyor. Gümüş ve bronz alaşımdan oluşan heykelin 3.69 milyon dolar değerinde olduğu bildirildi.


“Les Bourgeois de Calais” heykeli, 1901 yılında, sanatçının kendisi tarafından müzeye teslim edilmişti. Eser 25 Haziran - 30 Eylül 1949 tarihleri arasında, Kelvingrove Park’ta sergilenmişti.


The Guardian’ın haberine göre, Rodin heykelinin başına gelenler müze için bir ilk değil. Geçmiş yıllarda müze koleksiyonunda yer alan başka eserlerin de yok olduğu iddia ediliyor. Buna göre, farklı boyutlarda olmak üzere yaklaşık 1,750 adet Rodin heykelinin de nerede olduğu belirsizliğini koruyor.


Auguste Rodin eserleri üzerine uzmanlaşan, “The Comité Rodin”in kurucusu Jérôme le Blay konuyla ilgili Agence France-Presse’e açıklama yaptı. le Blay, heykelin kaybolmasını utanç verici olarak niteledi. Eserin, 1940’lı yıllarda kamuoyu tarafından pek ilgi görmediğini ve sanatçıya ait başka bir heykelin de de aynı kaderi paylaştığını açıkladı. O dönemler zarar gören eserin geriye kalan parçaları Glasgow Museum’a gönderilmiş ve yine yıllar sonra açığa çıkmıştı.


Auguste Rodin, "The Burghers of Calais", 1889 - 1903

תגובות


bottom of page