top of page

Royal Academy Marina Abramović’in Retrospektifine Ev Sahipliği Yapıyor

Royal Academy, performans sanatının öncü isimlerinden dünyaca ünlü sanatçı Marina Abramović’in kendisiyle aynı adı taşıyan “Marina Abramović” isimli retrospektif sergisine ev sahipliği yapıyor. Abramović retrospektifi, sanatçının kendisi yerine, onun metoduyla yetişen yeni nesil performans sanatçıları tarafından ortaya koyuluyor. Sergi, 23 Eylül 2023 - 1 Ocak 2024 tarihleri arasında görülebilir.


50 yıllık kariyerinde, beden ve zihnin sınırlarını zorlayan performanslarıyla izleyiciyi bu deneyime ortak eden Abramović; yaralanma, acı ve kimi zaman ölüme dahi yol açabilecek denemelere imza attı.


Retrospektif, Abramović’in kariyerinde dönüm noktası teşkil eden heykel, video, enstalasyon ve performans seçkisinden oluşuyor. “The Artist is Present” isimli performans, arşiv fotoğrafları üzerinden yeniden sergileniyor. Sanatçının geri kalan çalışmaları ise Abramović metoduyla ve bizzat kendisi tarafından yetiştirilen genç kuşak sanatçıların temsiliyetinde hayat buluyor. Performanslar, video kaydı ve fotoğraf çekimi kısıtlamasıyla izleyici deneyimine sunuluyor.


Marina Abramović, "The Current" (detail), 2017


"Nude with Skeleton", 2002, 2005, 2023. Performans sanatçısı: Madinah Farhannah Thompson


Comments


bottom of page