top of page

SAHA’nın Desteklediği Sanatçılar Asya’nın Önde Gelen Sanat Zirvelerinde

SAHA, Bangladeş’te 3 – 11 Şubat tarihlerinde düzenlenen “Dhaka Art Summit”e davet edilen sanatçı Ahmet Öğüt’ün “Balanced Protest Banners” başlıklı projesini desteklerken; 7 Şubat – 11 Haziran tarihleri arasında ise 30’uncu yılını kutlayan “15. Sharjah Bienali”nden davet alan Erkan Özgen’in video projesine üretim desteği veriyor.

“Dhaka Art Summit 2023” Bangladeş'in topraklarını, sularını ve insanlarını dinleyerek hikâyeler anlatmayı ve insanların saat ya da takvim yerine gezegenin ve insan dışı zekâların söyleyeceklerini dikkate aldığı gelecekler hayal etmeyi öneriyor. Bu yıl zirvenin Samdani Art Foundation ve Kiran Nadar Museum of Art iş birliğinde düzenlenen “Bonna: Very Small Feelings başlıklı 2023” edisyonunda Ahmet Öğüt, etrafımızdaki dünyayı anlamak için miras aldığımız ve oluşturduğumuz kelime dağarcığını ve bu kelime dağarcıklarını alışılmışın dışında bağlamlara uyarlamaya çalıştığımızda ortaya çıkabilecek yanlış çevirileri odağına alıyor.

Erkan Özgen’in yer aldığı ve 2019 yılında vefat eden, güncel sanatın etkili isimlerinden küratör, sanat eleştirmeni ve düşünür Okwui Enwezor’un entelektüel vizyonunun yön verdiği “Thinking Historically in the Present” başlıklı “15. Sharjah” bienalin küratörlüğünü Hoor Al Qasimi üstleniyor. Enwezor'un 'postkolonyal takımyıldızı' adını verdiği önermesi ve buna bağlı anahtar kavramları, “Sharjah Bienali”nin postkolonyal öznellik, anı haznesi olarak beden, dilin melezleşme süreçleri, müze nesnelerinin iadesi, ırksallaştırıcı bakış, kuşaklar arası süreklilikler, küresel modernizm, yerlilik ve dekolonizasyon etrafında tartışmalara olanak sağlamasıyla bir çıkış noktası oluşturuyor.


Erkan Özgen


Commenti


bottom of page