top of page

Salt’ın 2023 Yılı Programı Yine Dopdolu

Salt, toplumsal fayda ve katılıma kıymet veren bir yaklaşımla programlarına devam ediyor. Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarına yayılan 2023 programları, farklı üretimler üzerinden ekoloji, kent kültürü, tarih ve eğitim alanlarına odaklanan dört sergi projesinin yanı sıra Cumhuriyet’in 100’üncü yılı ile eş zamanlı yoğun bir etkinlik takvimini kapsıyor. Saltı’ın 2023 program çizelgesini sizler için derledik.Salt Galata. Fotoğraf: Iwan Baan


Salt Beyoğlu Forum’da Enstalasyon: 2050+


Salt, sahne ve performans kavramları etrafında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiren “Sahnede 90’lar” sergisinin 12 Şubat’ta sona ermesinin ardından, Mart ayında yılın ilk projesini sunacak. Disiplinlerarası tasarım stüdyosu 2050+ ekibi tarafından Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanına özel olarak tasarlanan enstalasyon, dünya genelinde doğal kaynakların kullanım biçimlerinin ekoloji, toprak ve canlı yaşamı üzerindeki etkilerini ses, ışık ve zemin ögeleri üzerinden yorumlayacak.


İstanbul Ansiklopedisi ve Reşad Ekrem Koçu


İlkbahar döneminde, Salt’ın Kadir Has Üniversitesi ortaklığında yürüttüğü “İstanbul Ansiklopedisi Arşivi” çalışmaları kapsamında, tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu’nun (1905-1975) yarım kalmış “İstanbul Ansiklopedisi”nin basılı ciltleriyle birlikte 1000’lerce belge, dijital ortama aktarılarak çevrim içi erişime açılacak.


Handan Börüteçene


Sonbahardaysa Salt Beyoğlu’nda, sanatçı Handan Börüteçene’nin 30 yılı aşkın sanat pratiğini yansıtan geniş bir seçki sanatseverlerle buluşacak. Sergi; heykel, enstalasyon, fotoğraf ve metinlerinde Türkiye’nin kültür mirasıyla umulmadık bağlantılar kuran sanatçının sanat üretimine kapsamlı bir bakış sunacak.


Türkiye’de Mimarlık Eğitimi Tarihi


Salt Galata’da Uğur Tanyeli’nin küratörlüğünde gerçekleştirilecek sergi, Türkiye’de mimarlık eğitiminin iki yüzyılını ve üniversitelerdeki gündelik yaşamın seyrini ele alacak.


Özel Program: Cumhuriyet’in 100’üncü Yılı


Salt, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı kapsamında bağımsız araştırmacıların katkılarıyla Salt Blog’da yazı serileri ile bir konferans dizisi düzenleyecek. Cumhuriyet tarihi ve değerlerini odağına alan programda, 20. yüzyıl Türkiye’sinde eğitim, kadın kimliği, sanat, mimarlık, tasarım, toplum ve ekonomi alanlarındaki gelişmelerin incelenmesi hedefleniyor.


Kamu Programları


2023’te eş zamanlı olarak düzenlenecek diğer projeler arasında Kütüphane Haftası, Dünya Mimarlık Günü, Perşembe Sineması, Bu son şansımız mı? gösterimleri ve Kış Bahçesi etkinliklerinin yanı sıra pek çok söyleşi, atölye, gösterim ve konuşma programı yer alıyor.


Salt Araştırma


2013’ten bu yana altmışın üzerinde projeyle bilgi üretimi ve paylaşımını, birlikte öğrenme ve tartışmayı destekleyen Salt Araştırma Fonları, 10. yılında da yeni ve özgün araştırmalara alan açmaya devam edecek.


Comments


bottom of page