top of page

SALT’ın Perşembe Sinemasının Yeni Başlığı: “Normal dediğin nedir ki?”

SALT’ın Perşembe Sineması’nın yeni programı “Normal dediğin nedir ki?”, 2 Haziran’da başlıyor. 6 filmden oluşan gösterim programı, 10 Temmuz’a kadar SALT Beyoğlu’nda ve saltonline.org’da devam edecek.

SALT Beyoğlu’nda ve çevrim içi olarak düzenlenen ve 6 filmden oluşan gösterim programı Kazakistan’dan Singapur’a, Japonya’dan Almanya ve İtalya’ya uzanan bir seçkiyle pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor.

Kurgu ve belgesel altı filmden oluşan “Normal dediğin nedir ki?” bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Seçkide yer alan filmler, farklı kültürlerin özgül bağlamları üzerinden toplumsal yapılara bakıyor; yerleşik düşünce biçimlerinin içinde yaşadığımız büyük ölçekli sistemleri nasıl etkilediğini sorguluyor. Normallik kavramını bireysel ve kolektif anlatılar üzerinden tartışmaya açan program, geleceği tahayyül etmede hikâye anlatımının potansiyeline de vurgu yapıyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler, 2 Haziran’dan 10 Temmuz’a her Perşembe saat 19.00’da SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan “Normal dediğin nedir ki?” filmleri, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.


Sary mysyq [Sarı Kedi], Adilkhan Yerzhanov, 2020 [2 Haziran Perşembe, 19.00, SALT Beyoğlu, Açık Sinema 3-5 Haziran]


Comments


bottom of page