top of page

Salt'ın Yeni Sergisi "Sahnede 90'lar" Eylül’de Sanatseverlerle

Salt’ın 1990’lar Türkiye’sindeki kültürel ortamı ve sanat üretimlerini, sahne ve performans kavramları odağında inceleyen “Sahnede 90’lar” adlı sergisi, 15 Eylül 2022 - 12 Şubat 2023 tarihlerinde Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ücretsiz olarak izleyiciyle buluşacak.


Türkiye’de toplumsal, siyasi ve ekonomik anlamda hızlı değişimlerin yaşandığı 1990’lı yıllar, özellikle İstanbul’un kültür, sanat, performans ve eğlence sahnesinde serbestlik sınırlarının sürekli genişletildiği bir döneme işaret ediyor. “Sahnede 90’lar sergisi”, bu dönemin performans üretimlerine yoğunlaşarak kültür, sanat ve eğlence tarihine çok yönlü bir bakış sunmayı amaçlıyor. Performans temelli üretimleri öne çıkaran etkinliklerle bireysel üretimlerden kapsamlı bir seçki sunan sergi, muhtelif kaynaklardan toplanmış arşivlere dayanıyor. Böylece, performanslardan geriye kalan fotoğraflar, objeler, video kayıtları, eskiz ve maketler ile seçili etkinliklere dair yazışmalar, afiş ve broşürler tek bir çatı altında toplanıyor.


1988–1999 döneminden 2000’lerin başına uzanan sergi, canlı performanslardan video klipler ve televizyon programlarına çarpıcı üretimleri de içeriyor. “Sahnede 90’lar” bu dönemde parklarda, eğlence mekânlarında, tarihî yerlerde ve terk edilmiş yapılarda giderek görünürlüğü artan performans temelli üretimlerin kesişme noktalarının izini sürüyor ve beklenmedik bağlantılar kurarak “sahne”nin ne kadar geniş bir yelpazede ele alınabileceğini gösteriyor.

Comments


bottom of page