top of page

Salt 2023 Güncel Programı Açıklandı

Salt, 6 Şubat depremlerinin ardından programlarını erteleme kararı alarak, farklı kültür kurumları ve sivil toplum aktörlerinin ihtiyaçlarına yönelik alan açmak üzere çalışmalarını yeniden kurguladı. Bu süreçte kurum, Salt Galata’daki atölye mekânlarını depremden etkilenen insanlarla dayanışmak, bölgedeki koşulları iyileştirebilmek veya bölgenin hafızasını korumak ve geleceğine dair fikirler üretmek amacıyla bir araya gelen ve faaliyetlerini sürdürebilmek için mekân ihtiyacı duyan çeşitli sivil toplum aktörlerinin kullanımına açtı.


Salt, Mart ayında “Herkes İçin Mimarlık Derneği”nin Kahramanmaraş’ta inşa edeceği “Afet Sonrası Topluluk Merkezi” başlıklı projesinin tasarım çalışmalarını paylaştığı forum programı ile kent çalışmaları kooperatifi Urban.koop’un “Deprem Sonrası Geçici Barınma Yerleşimleri Tasarım Rehberi” çalıştayına ev sahipliği yaptı.


13 - 16 Nisan tarihlerinde ise Salt Galata’da, 38 güncel sanat galerisinden 200’ü aşkın sanatçıyı bir araya getiren “Sanat ile Eğitime Destek” sergi projesine yer verildi. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV) yürüttüğü yardım kampanyası kapsamında sunulan bu proje aracılığıyla, depremden etkilenen çocukların temel eğitim ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.


Ayrıca Mayıs-Ağustos aylarında Salt Beyoğlu’ndaki Forum alanında, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü öğretim üyeleri iş birliği ile depremlere bağlı mekânsal risklerin ele alınacağı, bu bağlamda yapıların ve geleceğin kentlerinin nasıl tasarlanabileceğini irdeleyen bir sergi projesi planlanıyor.


Handan Börüteçene, "Kır/Gör", 5. Yeni Eğilimler, 1985 (sanatçının izniyle)Commentaires


bottom of page