top of page

Salt Handan Börüteçene’nin “Üç İç Denizin Ülkesi” Sergisini Ağırlıyor

Salt, Handan Börüteçene’nin “Üç İç Denizin Ülkesi” isimli sergisine, 7 Kasım tarihinden itibaren ev sahipliği yapıyor. 40 yılı aşkın süredir kararlı biçimde arkeoloji, tarih ve doğa odağında üreten Börüteçene’nin bugüne kadar düzenlenen en kapsamlı sergisi olma özelliği taşıyor.


Serginin ismi, sanatçının taşı toprağı ve mavilikleri kadar kültür mirası ile mitlerinden ilham aldığı bir coğrafyaya işaret ediyor: Anadolu ve Trakya.


Salt Beyoğlu’ndaki seçki, sanatçının mezuniyet projesi için yaptığı erken dönem işlerinden ödüllü enstalasyonu “Kır/Gör”e (1985), 1987’de Urart Sanat Galerisi’nde gösterdiği terracotta serilerinden İstanbul’un kamuya açık mekânlarına yerleştirilen büyük ölçekli heykellerine birçok eseri gündeme getiriyor. Bellek yitimine meydan okuyan bir sanat pratiğinin izini süren sergi, Börüteçene’nin tutkularını, işlediği temaları, peşini ısrarla bırakmadığı meseleleri ve üretimindeki yeni açılımları bütünlüklü şekilde keşfetmeye olanak veriyor.


“Üç İç Denizin Ülkesi” sergisi, 14 Nisan 2024 tarihine dek görülebilir.


Handan Börüteçene, "Teşup’un nefesi bütün zeytinliklerin içinden geçti. Ilık tuzlu denizlerin sularına vardı", 1991 (detay). Fotoğraf: Ani Çelik Arevyan

Comments


bottom of page