top of page

Salt Perşembe Sineması “Normal dediğin nedir ki?” Kasım’da İzleyiciyle

Salt’ın Perşembe Sineması “Normal dediğin nedir ki?” başlıklı güz dönemi programıyla, 3 Kasım - 1 Aralık tarihleri arasında Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrim içi ortamda ücretsiz olarak sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeleyen programın ilk filmi “Archipel [Takımada]”, 3 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek. Film, yönetmen Félix Dufour-Laperrière’in doğup büyüdüğü Québec eyaletinde geçen, belgesel ve animasyon arasındaki sınırların muğlaklaştığı yarı-kurgusal bir macerayı konu alıyor.


Kurgusal ve yarı-kurgusal beş filmden oluşan “Normal dediğin nedir ki?” seçkisi, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Programda yer alan filmler; düşlerin, hislerin, hikâyelerin veya zihnin yaratabileceği alternatif “gerçeklik”lere odaklanıyor. Uzaya gönderilen ilk canlı olan ve ölümünün ardından bir hayalet olarak Moskova sokaklarına dönen Laika isimli köpeği, Kanada’nın Québec eyaletindeki Laurentian Ormanı’nın kralı olan esrarengiz bir geyiği, Montreal’de şehrin tüm radyo dalgalarını ele geçirmekle görevli gizli bir örgütün başındaki gizemli adamı takip ederek, gerçekle kurmacanın iç içe geçtiği anlatılar sunuyor.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler 3 Kasım’dan 1 Aralık’a her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’nda devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org adresi üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.


"Archipel [Takımada]", Félix Dufour-Laperrière, 2021


"La contemplation du mystère [Kral]", Alberic Aurteneche, 2021Comments


bottom of page