top of page

Sanat Dünyası Tik - Tok ile Mesafeli

Dünyaca ünlü pek çok müze, kullandığı sosyal medya platformları ile bir yandan çağa ayak uydurup bir yandan takipçi kitlesini genişletiyor. En çok ziyaret edilen ilk 100 müze; Instagram, Twitter ve Facebook gibi uygulamaları aktif biçimde kullanırken içlerinden yalnızca 21’i TikTok’taki takipçi kitlesini dikkate alıyor. Yıllık yapılan anket ve araştırmalar, TikTok kullanan az sayıdaki müze hesaplarının sadece %6’sının, 100 bin takipçiye erişebildiğini gösteriyor.


the Rijksmuseum


Uluslararası ölçekte 1.5 milyon kullanıcıya sahip olan TikTok, sanat dünyasında pek çok aktörün de hesap açması ve başta gençler olmak üzere birçok sanatsevere erişmesinde önemli rol oynuyor. Londra’daki Saatchi Yates Galeri, “Bijijoo” kullanıcı adıyla bilinen, Amerikan asıllı TikTok sanatçısı Michael Todd Horne ile geçtiğimiz ay bir sergi açtı.


Mary McGillivray ve Evan Pridmore gibi ünlü sanat tarihçileri de açtıkları TikTok hesapları ile milyonlarca kişiye ulaşan izlenme rekorları kırıyor. Müzeler arasında ise Nacional del Prado, the Galleria degli Uffizi ve the Rijksmuseum gibi kurumlar uygulama ile haşır neşir olanlar arasında.


Sanat dünyasına gösterilen ilgi TikTok üzerinden hatırı sayılır boyutlara ulaşsa da çok sayıda müze ve sanat kurumu platform konusunda çekincelere sahip. En büyük sebep ise uygulama nicelik olarak başarı gösterse de nitelik açısından düşük seviyede görülüyor olması. Yapılan araştırmalar sonucunda sanat dünyası, yönetmesi zor olduğu düşünülen TikTok yerine şimdilik meme’ler ile yola devam ediyor.


Comments


bottom of page