top of page

SANATORIUM Yağız Özgen’in “Boyacı” Sergisini Ağırlayacak

“SANATORIUM, Yağız Özgen’in “Boyacı” başlıklı, İstanbul’daki beşinci kişisel sergisine, 22 Eylül - 28 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Bu sergide Özgen, çeşitli endüstriyel nesnelerin ticaretini yapan hırdavatçılar ve boyacılarla birlikte serginin gerçekleşeceği galerinin de içinde bulunduğu Karaköy bölgesinin karmaşık dokusundan hareket ediyor.


Sanatçının, şehrin bu bölgesine dair 2011 yılından bu yana özellikle boyacı dükkanlarını gözlemleyerek edinmiş olduğu izlenimler ve düşünceler, sergide belirli bir plana göre yerleştirilmiş olarak izleyici karşısına çıkıyor. Sergi, “boyacı” sözcüğünün ifade ettiği dört farklı işlevi de yerine getiren bir düzenleme niteliğinde konumlanıyor. Türkçede “boyacı” sözcüğü, boya üreten, boya ticareti yapan, nesnelere boya uygulayan kişi ve boya satan dükkân anlamına geliyor. Boyaya ilişkin bu dört farklı işlevi eşzamanlı olarak yerine getiren yerleştirme, bir ressam ile bir boyacının etkinliği arasındaki farkın varlığı/yokluğu ve niteliği üzerine düşünerek resim yapma etkinliğinin doğasına dair önemli sorular soruyor.


“SANATORIUM, Yağız Özgen’in “Boyacı” başlıklı, İstanbul’daki beşinci kişisel sergisine, 22 Eylül - 28 Ekim tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Comments


bottom of page