top of page

Seçil’in “Being” Sergisi adas İstanbul’da Devam Ediyor

Yaşamına ve çalışmalarına Londra’da devam eden sanatçı Seçil, uzun bir aradan sonra İstanbul’da bir kişisel sergiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Sanatçının “Being” adlı sergisi, ilk defa gösterilen ve sergi için üretilmiş işlerinden oluşuyor. Sergi 4 Mayıs tarihine dek adas İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor.    


Sergi adına da ilham olan, yaşamın içerisinde bireyin “olma hâli” fikri, Seçil’in uzun zamandır üzerine düşündüğü bir konu. Bu fikrin eserlerine sirayet etmesiyle ortaya çıkan “Being” (Olma Hali) ve “Being in Love” (Aşık Olmak) adlı iki eserini sergi çerçevesinde izleyiciyle buluşturan sanatçı, önceki çalışmalarına göre renk ve dokunun daha ön plana çıktığı, hareketten beslenen ve parça bütün ilişkisini vurgulayan eserleriyle bizi baş başa bırakıyor. Çok parçalı ve büyük boyutlu oluşlarıyla dikkat çeken eserlerden “Being” (Olma Hali) 18 metre boyutunda ve 12 parçadan oluşuyor, “Being in Love” (Aşık Olmak) ise modüler bir kurguyla bir araya gelen 30x30 cm boyutunda 30 parçadan bir araya geliyor.    


Deneyimlediği özgürleşme ve dönüşüm yolculuğunun izlerine üretimlerinde rastlayabileceğimiz Seçil, bu yolculuk sürecinde kendisine soyadı olarak da seçtiği “Being”i (Olma Hali) serginin çatısı olarak kurguluyor. Okumaları, araştırmaları ve meditasyon pratiklerinden beslenen sanatçının, Rupert Spira’nın kitabı ve dinlediği söyleşisi ilham kaynakları arasında yer alıyor. “Her şeyde bir varlığı parıldatan benim olma halimdir.” Rupert Spira/I am   


Seçil'in “Being” adlı sergisi, 4 Mayıs tarihine dek adas İstanbul’da izleyiciyle buluşuyor.    

Comments


bottom of page