top of page

Sena Başöz ve Noor Abuarafeh “Bir Arada” Başlıklı Sergi Dizisinde Buluşuyor

Yapı Kredi Kültür Sanat, binanın mimarisinden yola çıkılarak geliştirilen “Bir Arada” isimli sergi dizisi kapsamında, küratörlüğünü Didem Yazıcı ve Burcu Çimen’in üstlendiği, Sena Başöz’ün “İyileşme Olasılıkları” ve Noor Abuarafeh’in “Fısıldama Metotları” isimli sergilerine, 3 Şubat - 2 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda binanın iki kattan oluşan galeri mekânında iki ayrı kişisel sergiye yer verilirken, ortada bulunan geniş sergi alanındaysa iki sanatçının işleri birlikte sergilenecek.

Tarihin nasıl inşa edildiği, belgelendiği ve yorumlandığıyla ilgilenen sanatçılardan Sena Başöz, bireysel ve toplumsal travmalardan nasıl iyileşebileceğimiz üzerine olasılıklar hayal eden, bedenin merkezde olduğu gerçeküstü anlatılar kurarken; Noor Abuarafeh ise tarih yazımını koleksiyonlar, ulus inşası ve kolonyal miraslar ilişkisi üzerinden ele alıyor.

Sanatçılar, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın yeni sergi dizisi “Bir Arada”ya davet edilirken onlara bir de “Yapı Kredi Arşivi Selahattin Giz Koleksiyonu” üzerinden araştırma yürütmeleri önerildi. Dijitalleştirilmiş ve kategorize edilmiş bu fotoğraf koleksiyonu çoğunluğunu Selahattin Giz’in (1914-1994) çektiği, bir kısmını da topladığı 35.000 fotoğrafla, 20’nci yüzyılın ilk çeyreğinin toplumsal, ekonomik ve siyasal hayatını belgeliyor.


Noor Abuarafeh, “Toprak, Sırlarını Vermiyor” dedi bir zamanlar babası..., 2017

Comments


bottom of page