top of page

Sevil Kuranel ile “Bu Benim Dünyam” Sergisi Üzerine Röportaj

Sevil Kuranel’in izleyiciyi kendi ütopya dünyasına davet ettiği “Bu Benim Dünyam” adlı ilk kişisel sergisi, 26 Nisan - 10 Mayıs tarihleri arasında, Akaretler B2’de sanatseverlerle buluşuyor. İç mimarlık eğitimiyle sanatının temellerini şekillendiren Kuranel’in sergi kapsamında ilk defa görülecek resimlerinin başlıca figürleri arasında kadınlar ve hayvanlar yer alıyor.

“Bu Benim Dünyam” adlı serginizde izleyiciyi kendi ütopyanıza davet ediyorsunuz. Sergi kapsamında dünyanıza adım atacakları neler bekliyor?


Renklerim ile doğa-insan ilişkisi arasında kurduğum bağ ve söylemler sizleri bekliyor. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım eserlerim iç dünyamın kapılarını aralıyor. Kadınlar, hayvanlar, soyut çizgiler ve canlı renkler serginin öne çıkan figürleri arasında yer alıyor.


İlk kişisel serginizi bağımsız olarak gerçekleştiriyorsunuz. Herhangi bir galeri ile çalışmamak, bireysel ilerlemek sizin için nasıl bir deneyimdi?


Benim için zor bir süreçti aslında. Çünkü günümüz sanatında sanatçı ve sanatçı temsiliyetini önemsiyorum. Lakin ilk sergimin heyecanından dolayı bütün işleyişin içinde olmak istedim. Bu süreç beni çok yordu ama final aşamasına geldiğimi hissettiğim an neler başardığımı görmek beni çok mutlu etti.


Sevil Kuranel, “Bu Benim Dünyam”, Akaretler B2, 2023


Kadınlar ve hayvanlar serginin ağırlıklı olarak dikkat çeken figürleri. Bunun başlıca sebebi nedir?


Tema arayışımda doğa insan ilişkisi üzerine yola çıktığım için kompozisyonlarımda kadın ve hayvan ilişkisi teması şekillendi. Ortaya çıkan eserler ile birlikte kadının içinde bulunduğu duygu durumlarını, onu temsil eden hayvan figürleri ile bütünleştirdim.


Peki resimlerdeki ögelerde erkeklere neden rastlamıyoruz?


Aslında bugüne kadar öyleydi ancak bu sergi kapsamında karşımıza çıkacak.


Frida Kahlo önemli ilham noktalarınızdan biri. Bu ilham çizimlerinize de yansıyor. Frida Kahlo’nun sanatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?


Onun sayesinde başladığım bu serüvende; duygusuyla, hissiyle, felsefesiyle adeta bana yol arkadaşı oldu. Hayatı, güçlü karakteri, yılmayışı, aşkı, tutkusu beni çok etkiledi.


Sevil Kuranel, “Bu Benim Dünyam”, Akaretler B2, 2023


Frida Kahlo acı ile mücadele yöntemini sanatta bulmuştu. Sizin ne düşünüyorsunuz, sanat bir mücadele ve iyileştirme yöntemi olabilir mi?


Tabii ki sanatın iyileştirici gücünün üretirken ve tüketirken, sanatçı ve izleyici arasında güçlü bir bağ kurduğu ve bunu pozitif olarak geliştiği kanısındayım. Sanatın ve renklerin psikolojik etkisi herkese farklı duygu ve ifadeler ile yansıdığı zaman ortaya çok çeşitli akımlar, süreçler ve izler çıktığını gözlemliyoruz.


Resimlerinizin bir diğer dikkat çeken ögesi not edilmiş cümleler. Nedir bu cümleler, izleyiciye ne anlatmak istiyorlar?


Bu cümleler eserlerim ile figürlerim arasındaki oluşan diyalogların etkisi ile oraya çıkıyor. Bir nevi sessiz sahnelerin ifadesi olarak düşünebiliriz.


Sevil Kuranel, “Bu Benim Dünyam”, Akaretler B2, 2023


Canlı renkleriniz, pozitif çizgileriniz sizi betimleyen önemli özelliklerden. Nelerden ilham alıyorsunuz?


“Bu Benim Dünyam” mottosu ile yola çıktığımda aslında beni etkileyen her şey ilhamım olabiliyor. Okuduğum bir kitap, bir film karesi, doğadaki renkler… Aslında ilham kaynağım ben, hayatım, gördüklerim ve görmek istediklerim. Gerçekliğin yansıdığı yüzeyden, doğadan, bütün renklerden, kompozisyonun birleştiği ve kesiştiği zaman diliminden parçaları topluyorum ve etkileniyorum.


Gelecek planlarınız arasında neler yer alıyor?


Atölyede geçen bir yaşam ve sürekli üretme arzusu ile güne başlamak diyebilirim. Yeni sergi planlarım şimdilik sürpriz olsun.


*Sevil Kuranel’in izleyiciyi kendi ütopya dünyasına davet ettiği “Bu Benim Dünyam” adlı ilk kişisel sergisi, 26 Nisan - 10 Mayıs tarihleri arasında, Akaretler B2’de görülebilir.bottom of page