top of page

Suudi Arabistan’da Ortaya Çıkan “Salvator Mundi”ye Özel Galeri

2017 yılının Kasım ayında, Christie’s New York’ta 450 milyon dolar’a satılarak sanat tarihinin en yüksek satış rekoruna ulaşan “Salvator Mundi” eseri için Suudi Arabistan’da bir müze inşa edilmesi planlanıyor. Leonardo da Vinci’ye ait olduğu düşünülen ancak bugün dahi tartışma konusu olan eserin Suudi Arabisyan kralı Muhammed bin Salman tarafından satın alındığı ortaya çıktı.


Sanat tarihçisi ve Leonardo da Vinci yapıtlarının uzman ismi Martin Kemp, Art Newspaper tarafından yayımlanan habere göre Suudi Arabistan’da bulunan yapıt için sanat galerisi hazırlıklarına başlandı ve çalışmalar bir süredir de devam ediyor. 15 yıl önce Martin Kemp tarafından orijinal olduğu iddia edilen eser, aldığı hasar ve çok sayıda restorasyon nedeniyle bazı uzmanlar için hâlâ tartışma konusu. 2005’te eseri satın alan Old Master satışlarında uzman isim Robert Simon ile ortağı Alexander Parrish ise Suudi Arabistan’ın söz konusu girişiminden zaman zaman haberdar olduklarını belirtti. Haberin doğru olduğunu varsayarsak, dünyanın en ünlü eserlerinden biri olan “Salvator Mundi”nin izleyiciyle buluşacak olmasından ötürü heyecanını da dile getirdi.


“Salvator Mundi”, 2017 yılının Kasım ayında, Christie’s New York’ta 450 milyon dolar’a satılarak sanat tarihinin en yüksek satış rekoruna ulaşmıştı.

Commenti


bottom of page