top of page

Takashi Murakami’den Yeni Sergi

Takashi Murakami’nin son sergisi, Lüksemburglu ressam Michel Majerus’a saygı niteliği taşıyor. Murakami Berlin'deki yeni gösterimi için, 2002'de 35 yaşındayken bir uçak kazasında ölen Michel Majerus'un mirasını sürdürüyor. Birkaç yıl önce Intagram’da gezinirken daha önce adını duyduğu ama sonra unuttuğu Majerus'a rastlayan Murakami’nin sanatçıya saygı duruşu niteliğindeki yeni sergisi, Murakami'nin merhum sanatçının belirli eserlerini kendi çalışmaları ile yeniden harmanladığı yarım düzine anıtsal serigrafi resmini içeriyor. Sergide Murakami'nin, sanatçının pop kültüründen ilham alan, serbest el resimlerinden esinlenen büyük ölçekli serigrafileri yer alıyor.

Sadece birkaç yıl arayla, dünyanın farklı yerlerinde doğan Murakami ve Majerus, 1990'ların ortalarında geniş bir şekilde sergilenmeye başladılar ve ikisi de internetin etkisi daha yeni başladığında görsel akışını benimseyen ilk nesil sanatçılardı. Murakami Majerus'un, Andy Warhol ve Jean-Michel Basquiat'ın “Yeni Resim Hareketi”ni öne çıkardığını ve Amerikalı meslektaşlarından “çok daha gizemli” olduğunu düşünüyor. Majerus, çizgi romanlardan ve reklamlardan ilham alan metin ve görseller içeren renkli resimleriyle tanınıyordu. Referansları arasında Super Mario, Lara Croft, General Electric yer alıyordu. Sanatçı, 1999 yılında Venedik Bienali'ndeki çalışmasıyla bilinirlik kazanmıştı.

Tobias Berger'in küratörlüğünü üstlendiği ve Murakami’nin son üç yıldır üzerinde çalıştığı “Takashi Murakami: Michel Majerus Superflat” adlı sergi, 12 Eylül’de Berlin’de Michel Majerus merkezinde açıldı.


bottom of page