top of page

Tarek Atoui’nin Yapıtları Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda

17. İstanbul Bienali, Balat semtindeki tarihi mekânlardan Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda, ses alanındaki yenilikçi ve deneysel çalışmalarıyla tanınan Tarek Atoui’nin “Suların Tanığı” ve “Fısıldayan Oyun Alanı” adındaki mekâna özgü yerleştirmelerini ziyaretçilerle buluşturuyor.


Institut français’in desteğiyle üretilerek sergilenen yerleştirme, Tarek Atoui’nin sürece dayalı iki çalışmasını bir araya getiriyor. “Suların Tanığı” adlı eserde, Tarek Atoui’nin Éric La Casa ve bir grup yerel ses mühendisiyle İstanbul’un farklı bölgelerindeki rıhtımlardan aldığı deniz altı ses kayıtları duyuluyor. “Fısıldayan Oyun Alanı” adındaki diğer eserse, sanatçının pandemi döneminde çocuklarının devam ettiği kreşte, eğitim pratiklerine, ses algılarına ve ses oyunlarına başvurarak yürüttüğü çalışmalardan yola çıkıyor.


Tarek Atoui’nin rıhtım seslerinden derleyerek hazırladığı besteler, 15’inci yüzyıldan kalma Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda, çocuk yuvalarından gelen eğitim nesneleri ve kaplar kullanılarak çalınıyor. Tarek Atoui’nin müzisyenler, enstrüman imalatçıları ve farklı alanlardan araştırmacılarla bir dizi iş birliğine dayanan eseri, ziyaretçileri sesleri tüm bedenleriyle dinlemeye davet ediyor.


Tarek Atoui’nin “Suların Tanığı” ve “Fısıldayan Oyun Alanı” adındaki mekâna özgü yerleştirmeleri Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda.

Comments


bottom of page