top of page

Tartışmalı Vincent van Gogh Tablosu Satıldı

Orijinalliği konusundaki tartışmaların uzun süredir devam ettiği “The Wijk Mill” adlı Vincent van Gogh tablosu, Alman müzayede evi Dechow'un ev sahipliğinde 1 Eylül'de düzenlenen bir açık arttırmada, 550.000 euro (651.100 dolar) karşılığında satıldı. Alıcının kimliği ise açıklanmadı.

“The Wijk Mill” (1883–85) adlı eser, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi tarafından hiçbir zaman orijinalliğinin onaylanmamasıyla nam salmış durumda. Müzenin bu tavrına rağmen bazı otoritereler tarafından Van Gogh’un 1883-1885 yıllarında gittiği Hollanda’daki Hague Schoool döneminde yaptığı düşünülen tablo hakkındaki tartışmaların en büyük sebebi, eserlerini "Vincet" olarak imzalayan van Gogh’un bu eserindeki imzasında "van Gogh" yazması.

Müzayede evi özgünlük iddiasını desteklemek için, kimyasal bir analiz ve bir sanat tarihi raporu ile yapay zeka destekli bir soruşturma başlattı. Van Gogh Müzesi, Alman Basın Ajansına “bu tabloyu incelediğini ve eserin Vincent van Gogh tarafından yapıldığını düşünmediğini” söylerken, Almanya'daki Kiel Üniversitesi'nde profesör olan Ulrich Kuder, eserin van Gogh'a ait olduğuna inanıyor. Kuder ayrıca, "The Wijk Mill"in tuvalindeki yazıların van Gogh'un el yazısıyla eşleştiğini savunuyor.


bottom of page