top of page

The Çinili Hamam İstanbul Bienali’ne Kapılarını Açıyor

İstanbul’un tarihi alanları kapsamında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan dört semtinden biri olan Fatih, Zeyrek’teki The Çinili Hamam, kapılarını geçici olarak ilk kez İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 17. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapan mekânlardan biri olarak ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor.


Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünde, 17 Eylül - 20 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali kapsamında The Çinili Hamam’da Hakö dil grubunun Nakas klanının soyundan gelen Taloi Havi ve Torino’da yaşayan fotoğraf, video, ses, heykel ve resim gibi mecraların yanında arşiv materyallerinden de yararlanarak çalışmalar üreten sanatçı Renato Leotta’nın eserleri sergilenecek.


Bienal kapsamında izleyiciyle buluşacak yapı, Bizans, Roma ve Osmanlı’ya ait tarihi ve kültürel mirası en iyi yansıtan mimari örneklerden biri olarak kabul ediliyor. Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı ilk ve en büyük hamamlardan biri olan mekân, hamam işlevini koruyarak geleneksel mimari ve kültürel kullanımını yeniden yaşatırken aynı zamanda müze ve etkinlik alanıyla kentin kültür ve sanat haritasındaki yerini almayı hedefliyor.Comments


bottom of page