top of page

The British Museum Çalınan Eser Raporunu Açıkladı

The British Museum, bağımsız olarak gerçekleştirdiği araştırma raporu sonucunda, müze koleksiyonuna ait yüzlerce parçanın çalındığı bilgisine ulaştı. Tamamlanan raporda, 1500 adet parçanın kayıp ya da çalıntı olduğu doğrulandı.


Yaklaşık 350 adet altın çerçeve ile değerli taşın kaybolduğu, 140 tanesinin de hasarlı olduğu tespit edildi. 351 adet çalıntı eser müzeye geri getirilirken, yetkililer kayıp olanların izini sürebilmek için bir websitesi kurduklarını açıkladı. Böylece ikinci el pazarlar ya da çevrim içi sitelerde gizlice satıldığı düşünülen eserlerin bulunması amaçlanıyor. Müze yetkililerine göre bazı parçalar eBay sitesindeki müzayedelerde birkaç pound’a satılmış durumda.


BBC’ye göre, hırsızılıkla suçlanan eski müze çalışanı Peter Higgs, kayıp parçaların aranması çalışmalarında iş birliğine gitmiyor. Yunan ve Roma Sanatı departmanında küratör olarak görev yapan Higgs, yarı değerli taşlardan altı mücevherlere kadar çok sayıda eseri eBay’de satmadan önce yıllardır kaçırıyordu. Çalınan eserler üzerinde hiçbir suçu olmadığını iddia etmesi üzerine Ağustos ayında kovulmuştu.


The British Museum. Fotoğraf: Jon Reid

bottom of page