top of page

The Marcel Duchamp Prize 2023 Sahiplerini Buldu

Fransa’nın en prestijli sanat ödüllerinden “The Marcel Duchamp Prize”, her sene Fransız vatandaşı ya da Fransa’da yaşayan çağdaş sanatçılardan seçilen isimlere takdim ediliyor. 2023’ün kazanan isimleri Bertille Bak, Bouchra Khalili, Tarik Kiswanson ve Massinissa Selmani olmak üzere Afro kökenli Fransızlar olarak açıklandı. Her bir sanatçı yapıtlarında etnik kökenleriyle gelen kimlik, aidiyet ve çevresel bunalım gibi çözüm bekleyen konuları ele alıyor.


Ödül ilk olarak 2000 yılında, Association for the International Diffusion of French Art (ADIAF) tarafından verilmeye başlanmıştı. Kazanan isimlerin yapıtları, 2016 yılından bu yana Paris’teki Centre Pompidou’da sergileniyor. Bu seneye kadar müzenin birinci katında gerçekleştirilen sergiler için yeni bir karar alındı. 2023 ve sonraki yılların kazanan isimleri, yenilenen sergileme kararıyla birlikte müzenin dördüncü katında sanatseverlerle buluşacak. Söz konusu kat, müzenin daimi koleksiyonuna da ev sahipliği yaparken kazanan isimlerin de bu koleksiyona geçici süreyle eşlik edecek. Söz konusu sergileme biçimi ise ödülün ve sanatçıların prestijini artırma gayesi taşıyor.


“The Marcel Duchamp Prize” ödülünü kazanan isimlerin sergisi, 12 Ocak 2024 tarihine kadar Centre Pompidou’da görülebilecek.


Bertille Bak, "Poster of the video Still Life", 2023. © Bertille Bak & Liliana Correa

bottom of page