top of page

Van Gogh’un “Orchard with Cypresses” Eseri Christie's’te Kendi Rekorunu Kırdı

Microsoft’un kurucu ortaklarından Paul Allen koleksiyonunda yer alan, Van Gogh imzalı “Orchard with Cypresses” (Nisan, 1888) adlı resim, Christie's’in New York’ta gerçekleştirilen müzayedesinde kendi rekorunu kırdı. Van Gogh’un Arles manzarasını resmettiği eser, 9 Kasım’da, 117 milyon dolar’a satıldı. Eserin, telefon üzerinden teklif veren ve kıyasıya çekişen üç koleksiyoner arasından kime gittiğiyse belirsizliğini koruyor. Christie’s’in tahmini satış fiyatını 100 milyon dolar’dan fazla öngördüğü yapıt, toplamda 117,180,000 dolar çekiç fiyatıyla yeni bir koleksiyona dahil oldu.


Van Gogh’un Arles’e dönüşünden birkaç hafta sonra resmedilen “Orchard with Cypresses”, sanatçının yapıtları ve tekniğindeki ustalığın zirvesinde olduğu bir zamana denk geliyor. Bugün Van Gogh’un imzası niteliğindeki renk paleti ve fırça vuruşları, söz konusu resmin üretildiği dönemde sanatçı tarafından tam anlamıyla özümsenmişti.


Yapıt, 1928 yılında Amerika’ya gelişinden yedi yıl sonra, 15 bin dolar’a satıldı. 1938’e kadar, New Yorklu koleksiyoner ve yapıtın da mirasçısı olan Joan Whitney Payson tarafından korundu. 1998 yılına gelindiğinde, bir müzayede ile bugün satışa çıkarıldığı Allen koleksiyonuna dahil edildi.


Van Gogh, "Orchard with Cypresses (Verger avec cyprès)" (Nisan 1888) © Christie’s Images Limited, 2022
bottom of page