top of page

Venedik Bienali 59. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Açıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) koordinasyonunu üstlendiği, TC Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Venedik Bienali Türkiye Pavyonu 20 Nisan’da gerçekleşen ön izleme günlerinde açıldı. Bienalin ana mekânlarından Arsenale’de 23 Nisan-27 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek sergide; sanat pratiği yarım yüzyılı aşan, kavramsal sanatın öncü isimlerinden Füsun Onur’un “Evvel zaman içinde…” adlı yeni eseri yer alıyor. Küratörlüğünü İstanbul Bienali ve İKSV Güncel Sanat Projeleri Direktörü Bige Örer’in üstlendiği sergide tasarımı Yelta Köm gerçekleştirirken, aydınlatma tasarımında Erinç Tepetaş'ın danışmanlığı bulunuyor.


Füsun Onur pandemi döneminde, iki yıl boyunca evinden hiç çıkmadan hazırladığı “Evvel zaman içinde…” adlı eserinde; insanların gezegende yarattığı tahribata karşı birleşen bir grup fareyle kedinin öyküsünü anlatıyor. Sanatçı,Türkiye Pavyonu için metal telleri bükerek ve şekillendirerek yapıtın ana karakterleri olan fareler ve kediler dışında farklı karakterlerin hayatlarından çeşitli kesitler sunan sahneler yaratıyor. Sergi mekânına yayılan bulutlar üzerinde tasvir edilen her bir sahne, bir araya geldiğinde bütünsel bir anlatı oluşturuyor.


Sergiyle eş zamanlı olarak hazırlanan ve Füsun Onur’un tüm sanat üretimini kronolojik bir yaklaşımla ele alan monografi de İKSV ve Mousse Publishing ortaklığında İngilizce olarak yayımlandı. Kitapta Füsun Onur hakkında daha önce yayımlanmış yazılara da yer verilirken; Füsun Onur arşivinden görüntülerle sanatçının Türkiye Pavyonu için ürettiği yeni işin görselleri de yer alıyor. Kitabın Türkçesi, İKSV ve Yapı Kredi Yayınları tarafından Nisan ayında yayımlanacak.“Evvel zaman içinde…”


“Evvel zaman içinde…”


“Evvel zaman içinde…”


“Evvel zaman içinde…”, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu


Füsun Onur
Comments


bottom of page