top of page

Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Gülsün Karamustafa’yı Ağırlayacak

İKSV’nin koordinasyonunu üstlendiği Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, 20 Nisan - 24 Kasım 2024 tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek olan “60. Uluslararası Sanat Sergisi”nde, Türkiye güncel sanatını derinden etkileyen ve dünyada saygın bir yer edinen sanatçılardan Gülsün Karamustafa’nın bienale özel üreteceği yeni bir eserine yer verecek. Serginin küratörü ise sanatçının uzun yıllardır birlikte çalıştığı Esra Sarıgedik Öktem olacak.


Adriano Pedrosa küratörlüğünde 20 Nisan-24 Kasım 2024 arasında (17, 18 ve 19 Nisan'da ön izleme) gerçekleştirilecek “Venedik Bienali 60. Uluslararası Sanat Sergisi”nin teması ise Foreigners Everywhere / Yabancılar Her Yerde olarak açıklandı.


Gülsün Karamustafa, 50 yılı aşkın sanat pratiğinde resim, enstalasyon, video ve performans üretimlerine eğildi; göç, yerellik, kimlik, kültürel farklılık ve toplumsal cinsiyet gibi konuları ele aldı. Karamustafa, kişisel ve tarihsel anlatılardan doğan, malzeme ve metodoloji açısından çeşitlilik gösteren yapıtlarında, özellikle Türkiye’nin modernleşme sürecindeki sosyal ve siyasal adaletsizlikleri göz önüne seriyor.


Venedik Bienali Türkiye Pavyonu, Gülsün Karamustafa’nın bienale özel üreteceği yeni bir eserine yer verecek.
Commenti


bottom of page