top of page

Yayoi Kusama’nın “Sonsuzluk Odası” Brezilya’daki Sanatseverlerle Buluşuyor

Brezilya’da bulunan Instituto Inhotim, Latin Amerika’nın en kapsamlı çağdaş sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Kurum, aynı zamandan Japonya’nın çağdaş sanat öncülerinden Yayoi Kusama için kalıcı bir sergi mekânı oluşturdu. 16 Temmuz’da sanatseverlerle buluşan eser seçkisi, galerinin Kusama için özel olarak tasarladığı sergileme alanında görülebiliyor.


Adına yaraşır biçimde “Galeria Yayoi Kusama” başlığı ile sergilenen yapıtlar arasında, sanatçının “Aftermath of Obliteration of Eternity” (2009) isimli sonsuzluk odası ile “I’m Here, But Nothing” (2000) adını taşıyan özel bir yerleştirme bulunuyor.


Sonsuzluk odasına yerleştirilen ayna ve ışıklandırmalar, izleyiciyi sonsuz ışık denizinde kendi yansımalarını görmeye davet ediyor. Kusama’nın sergideki diğer yapıtı “I’m Here, But Nothing” kapsamındaysa bir oturma odası sergileniyor. Tüm mobilyaların ahşaptan oyulduğu yerleştirme, salonun her yerini kaplayan ve karanlıkta odayı rengârenk aydınlatan Kusama’nın ikonik puantiyelerinden oluşuyor.


Yayoi Kusama, “Aftermath of Obliteration of Eternity” (2009), Instituto Inhotim, 2023


Yayoi Kusama, “I’m Here, But Nothing” (2000), Instituto Inhotim

Comments


bottom of page