top of page

Yeniden Keşfedilen Rembrandt Tablosu Sotheby’s’te Rekor Kırmaya Hazırlanıyor

Rembrandt’ın “The Adoration of the Kings” isimli eseri üzerine başlatılan kapsamlı araştırmalar, eserin piyasa değerini artırdı. İncil’den bir pasajı Rembrandt yorumuyla betimleyen resmin, yeniden yapılan detaylı incelemeler sonucunda, müzayede değerini birkaç yüz misli artırdığı tahmin ediliyor.


2021 yılında, Christie’s tarafından düzenlenen Amsterdam müzayedesinde, eserin 10 bin ile 15 bin euro arasında satılması öngörülmüştü. Sotheby’s, 6 Aralık 2023 tarihinde, Londra’da düzenleyeceği açık artırma seçkisine Rembrandt’ın eserini de ekledi. “OId Masters and 19th-century paintings” başlığı altındaki seçkide yer alacak eser için tahmini satış değeri 12.2 - 18.4 milyon dolar arasında görülüyor.


İlk olarak 1955 yılında, Hollandalı koleksiyoner Johannes Carel Hendrik Heldring’in seçkisinde bulunan yapıt, yıllar içerisinde el değiştirmişti. Son olarak Amsterdam’daki yeni sahibine kavuşan eser için Sotheby’s uzmanlarından George Gordon’a kapsamlı bir inceleme ricası geldi. Esere dair titizlikle yürütülen ve 18 ayı bulan çalışmalarda, yapıt kızılötesi ışınlarla yeniden analiz edildi. Söz konusu araştırma çalışmaları, yeni bulgulara ışık tutmadığı hâlde yapıtın değerini bir hayli artırdı.


Rembrandt, “The Adoration of the Kings”, 1628 civarı

Comments


bottom of page