top of page

Yunan Film Günleri Haziran’da İstanbul’da

Yunanistan Sineması’nın auteur yönetmenlerinden özgün ve ödüllü filmlerin gösterileceği Yunan Film Günleri, 7-12 Haziran tarihleri arasında Pera Müzesi’nde gerçekleşecek.

Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayının ortaklığında ilk kez gerçekleştirilecek Yunan Film Günleri, ülke sinemasının 60’lardan 80’lere uzanan verimli döneminden seçilmiş usta işi filmleri, yenilenmiş kopyalarıyla İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak. Theo Angelopoulos’un “Yeni Yunanistan Sineması’nın doğuşu” olarak gösterilen 1970 yapımı filmi “Anaparastasi / Tatbikat” ile açılışını yapacak Yunan Film Günleri’ndeki gösterimlere katılım sınırlı sayıda ve ücretsiz olacak.

Yunanistan sinemasından film profesyonellerini İstanbul’da ağırlayacak etkinliğin konuklarından biri de, Angelopulos'un “Büyük İskender”, “Leyleğin Geciken Adımı”, “Sonsuzluk ve Bir Gün”, “Ulis'in Bakışı” filmlerinin yanı sıra Yeşim Ustaoğlu filmi “Bulutları Beklerken”in senaristi Petros Markaris olacak. Yunanistan Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Yunan Film Merkezi ile Yunan Film Akademisi’nin destekleriyle gerçekleşecek Yunan Film Günleri’nin film ve etkinlik programı önümüzdeki günlerde yunanfilmgunleri.com adresinde açıklanacak.


bottom of page