top of page

“Zamane İstanbulları” Fotoğraf Sergisi Pera Müzesi’nde

Pera Müzesi, Refik Akyüz ve Serdar Darendeliler’in küratörlüğünde gerçekleşen “Zamane İstanbulları” başlıklı fotoğraf sergisine, 30 Nisan 2023 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. İstanbul’da yaşayan ve birbirinden farklı tarzlarda üreten 11 fotoğrafçıyı buluşturan sergi, İstanbul’un güncel görsel anlatılarını bir araya getirirken, megakentten izleyiciye çarpıcı kesitler sunuyor.


“Zamane İstanbulları” fotoğraf sergisi, sanatçıların kenti kişisel bir etkileşim alanı olarak yorumlama pratiklerini ve İstanbul sokaklarında karşılaşılabilecek olağanüstü, bir o kadar da olağan tuhaflıkları gündeme getiriyor. Bu temalar arasında kentin boşluk, yalnızlık, tekinsizlik ve eğretiliklerle bezeli topoğrafyası, sosyal ve politik hareketlilikleri, son yıllarda iyice belirginleşen göç meselesi, toplumsal hiyerarşi skalasında “öteki” olarak etiketlenmeden yaşayabilmek için İstanbul’a sığınan genç bireyler ve yüzyılın son çeyreğinde sayıları katlanarak artan mega projelerden biri olan Kanal İstanbul da var.


“Zamane İstanbulları” fotoğraf sergisi kapsamında Silva Bingaz, Osman Bozkurt, Ci Demi, Kıvılcım Güngörün, Ekin Özbiçer, Emin Özmen, Ahmet Sel, Ali Taptık, Kerem Uzel, Erdem Varol ve Cansu Yıldıran’ın işleri bir araya geliyor.


Ci Demi


Erdem Varol


Kıvılcım Güngörünコメント


bottom of page