top of page

Zeyrek Çinili Hamam 13 Yıllık Restorasyonun Ardından Kapılarını Yeniden Açıyor

Adını UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki tarihi Zeyrek semtinden alan Zeyrek Çinili Hamam, 13 yılda tamamlanan restorasyon çalışmalarının ardından şehre bir kültür mirası olarak yeniden kazandırılıyor.


Zeyrek Çinili Hamam, hamam dahil olmak üzere tüm yapının içinde gerçekleşecek, Türkiye ve yurt dışından sanatçıların açılışa özel yeni üretimlerinin yer aldığı “Kalıntıların Şifası (Healing Ruins)” isimli karma sergi ile 30 Eylül tarihinde kapılarını ziyaretçilere açıyor. Küratörlüğünü Anlam Arslanoğlu de Coster’in üstlendiği sergi, hamamın arkeolojik bir kazıya dönüşen 13 yıllık restorasyon sürecinden ilhâm alıyor.


Sergiye katılan 22 sanatçı arasında Francesco Albano, Adrian Geller, Alice Guittard, Başak Günak, Maryam Hoseini, Ahmet Doğu İpek, Lara Ögel, Zoë Paul, Daniel Silver, Panos Tsagaris, Ezgi Türksoy ve Elif Uras hamamın tarihi, mitolojisi ve mimarisine yanıt veren, mekâna özgü yeni işler üretiyor. Sergide ayrıca Erol Akyavaş, Mehtap Baydu, Hera Büyüktaşçıyan, Dorothy Cross, Candeğer Furtun, Cecilia Granara, Renée Levi, Maude Maris, Ayça Telgeren ve Marion Verboom’un yapıtları da yer alıyor.


“Kalıntıların Şifası (Healing Ruins)”, 5 Kasım tarihine kadar görülebilir.


Mehtap Baydu, "The Distance Between Me And Everything Else", 2017

Comments


bottom of page