top of page

Christie’s, İKSV’nin 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu İçin Özel Bir Bölüm Ayırdı

Güncelleme tarihi: 1 Eki 2022

Christie’s, Ekim ayındaki Londra müzayedelerinde İKSV’nin 50. Yıl Genç Sanatçı Fonu yararına

“Istanbul Calling” başlıklı seçkiyle özel bir bölüm ayırıyor. Türkiye’den ve yurt dışından önemli sanatçıların bağışladığı 23 eserin satışa sunulduğu seçkinin bir bölümü, Christie’s websitesi üzerinden gerçekleşecek çevrim içi müzayedede (First Open Online) 4-18 Ekim tarihleri arasında satışa sunulacak.

Seçki için hazırlanan özel önizleme sergisi, 24-28 Eylül tarihlerinde Christie’s Londra sergi salonlarında sanatseverlerle buluşurken; destek müzayedesiyse 6-13 Ekim tarihlerindeki önizleme günlerinin ardından, 14 Ekim’de Christie’s “Savaş Sonrası ve Çağdaş Sanat Gündüz Müzayedesi” kapsamında gerçekleştirilecek. Bu destek satışından elde edilecek gelirin %25’i üretimlerini desteklemek amacıyla eser bağışlayan sanatçılara, kalan kısmı ise İKSV’nin Genç Sanatçı Fonu’na aktarılacak.

Türkiye'den rekor sayıda sanatçının yer alacağı ilk Christie's Londra müzayedesi olacak bu etkinlik, aynı zamanda Türkiye’den bir kültür-sanat kurumu yararına yapılacak ilk Christie’s müzayedesi olma özelliğini de taşıyor. Seçkiye eserleriyle katkıda bulunan sanatçılar: Ahmet Doğu İpek, Alev Ebüzziya Siesbye, Aslı Çavuşoğlu, Azade Köker, Beauford Delaney, Burçak Bingöl, Ebru Döşekçi, Elif Uras, Gözde İlkin, Hera Büyüktaşçıyan, İhsan Oturmak, İrfan Önürmen, Kemal Seyhan, Mehmet Güleryüz, Nasan Tur, Rasim Aksan, Refik Anadol ve Gökhan Hotamışlıgil, Renée Levi, Seçkin Pirim, Shirin Neshat, Taner Ceylan, Yağız Özgen.


Rasim Aksan, "Live a Life You Will Remember", 2022


Taner Ceylan, "Portrait of Seker Ahmet Pasha", 2022


Kemal Seyhan, "Untitled", 2012


İhsan Oturmak, "Illegal Excavation", 2022

Comments


bottom of page