top of page

“Kadınlar Atlası” Sergisi Depo’da Devam Ediyor

Depo, Alaca Heyheyler Kolektifi’nin “Kadınlar Atlası” isimli ikinci sergisine, 8 Aralık tarihinden itibaren ev sahipliği yapıyor. Kolektifin ikinci kitabına odaklanan sergi, izleyiciyi kız çocukluğundan yetişkinliğe, sosyal hayatta, işte, aile hayatında, ilişkilerde kadınlık deneyimine bakmaya davet ediyor.


Alaca Heyheyler, ikinci kitaplarının hazırlığı kapsamında bir yıl boyunca Bursa ve İstanbul’da kadınlarla atölyeler gerçekleştirdi. Bu buluşmalardan edindikleri deneyimlerle, “Kız Çocukluğumuz”, “Ergenlik”, “Cinsellik”, “Beden Zihin ve Ruh Bütünlüğü”, “Duygusal İlişkiler ve Bağlar”, “Kızkardeşlik” ve “Evde, İşte, Sokakta Kız Başına” başlıklarıyla yedi bölüme ayrılan bir dizi soru hazırladı ve bunlara çevrim içi araçlarla cevap topladı.


Alaca Heyheyler, Arzu Yayıntaş, Güneş Terkol ve Sevil Tunaboylu’dan oluşan, esnek ve bağımsız, düşünsel olarak bir arada olan ve aralıklarla ürettiği düşünceleri fiziksel projelere dönüştürürken, birbirinin kadınlık ve sanatsal dönüşümünü de destekleyen bir sanatçı grubu. Grup, ilk kez 2017’de farklı yaş ve meslekten 104 kadınla, kendi doğum hikâyelerinden başlayıp, ilk regl, PMS, kürtaj, düşük, doğum, annelik ve menopoz gibi kadınlık döngülerine dair deneyimleri üzerine yaptığı söyleşilerden oluşan “Alaca Heyheyler” adlı bir kitap yayımlamıştı.


Alaca Heyheyler’in ilk kitabını incelemek için:


“Kadınlar Atlası” sergisi, 3 Şubat 2024 tarihine dek görülebilir.


Depo, Alaca Heyheyler Kolektifi’nin “Kadınlar Atlası” isimli ikinci sergisine, 8 Aralık tarihinden itibaren ev sahipliği yapıyor.

Comments


bottom of page