top of page

“Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası” Sergisi Sanatseverlerle Buluşuyor

Nilüfer Belediyesi, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Orhan Taylan’ın çalışmalarını “Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası” başlığıyla, 27 Nisan tarihinden itibaren sanatseverlerle buluşturuyor. Orhan Taylan’ın toplumsal muhalefetle doğrudan ilişkilendiği iki dönemini bir araya getiren sergi, Nâzım Hikmet Kültürevi ve Meteor I Balat Kültürevi’nde kapılarını açıyor. 


Orhan Taylan’ın büyük kısmını 2013 yılında yaptığı Gezi Resimleri ile DİSK’le beraber çalıştığı dönemden afişleri, fotoğrafları, çizimleri ve yazılarını buluşturan sergi; aile arşivi yanında DİSK ve SALT arşivinden bir seçkiyi de Bursa’ya taşıyor. 1 Mayıs kutlamalarının simge afişlerinin yaratıcısı Orhan Taylan, onsuz gerçekleşen ilk 1 Mayıs’ta saygıyla anılıyor.


Herhangi bir akım içerisinde sıkışıp kalmaktansa birçok akımdan ve disiplinden ilham alan Taylan’ın çalışmalarında hikâye anlatımına sıklıkla rastlanıyor. İnsanların kendilerini ifade edebilmek için yarattıkları yeni eylem biçimlerini resimleştirirken kendisi de yeni bir dil arayışına giren sanatçının çalışmalarında sosyopolitik yansımalar ağırlıkla yer alıyor. 


Figüratif üslubuyla Türk resim sanatında önemli bir konum edinen sanatçının üretimlerine farklı perspektiflerden mercek tutan "Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası", 28 Temmuz’a dek Nâzım Hikmet Kültürevi ve Meteor I Balat Kültürevi’nde görülebilecek.


Orhan Taylan, "Sokağın Direniş Hafızası".

Comments


bottom of page