top of page

Ziya Tacir'in Yeni Sergisi Pilevneli’de

Pilevneli, fotoğraf sanatçısı Ziya Tacir'in "Işığı Aramak" adlı kişisel sergisine 3 Aralık 2020 – 9 Ocak 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Mimari yapıları fotoğrafladığı anıtsal kareleriyle tanınan sanatçının Pilevneli'deki bu ilk kişisel sergisi Japonya serisini sunuyor.

Tacir, alışık olduğumuz kurgusal eserlerinin aksine bu serisinde manzarayı ve doğayı ön plana çıkarıyor. Tıpkı Japon estetiğinde olduğu gibi incelik ve sadeliği benimseyerek doğanın ihtişamını vurguluyor. Adeta bir 19. yüzyıl fotoğrafçısının lirik bakış açısına sahip olan Tacir, keşfettiği şiirsel ve yalın mekânların sanatsal öykülerini bize sunarken bakış açımızı değiştiriyor; fotoğrafladığı manzaraları adeta bir hatıraymışçasına hafızamıza yerleştiriyor.


Bu seri için Japonya'nın tenha bölgelerinde zaman geçiren Tacir, yaşamın sadeliğini ve saflığını fotoğraflarına yansıtıyor. Çalışmalarında basit ve boş alan kullanımı, sessizlik ve yalnızlıkla elde edilen netlik ve de güzelliği daha derin bir şekilde takdir etmeye neden olan doğanın “sade ama çarpıcı” çekiciliği ön plandayken ele aldığı yalın formlar, izleyiciyi zamanı sorgulamaya yönlendiriyor. Ziya Tacir, sadece kalıcı ve zamansız olanı değil aynı zamanda şaşırtıcı şekilde sadece bir anlığına var olabilen ya da sonsuza dek kaybolan geçici anları hatırlatıyor.


Comments


bottom of page